Jan Funer (1970) - 9 bran

9 bran. Jan Funer se narodil 30. července 1970 v Plzni a je český malíř a grafik. Maluje od dětství. Ve školách kantory zapisován do krajských a státních soutěží, kde obsazuje vždy místa mezi prvním až třetím. Ze škol posílán na umělecké školy, ale vždy mu je nakonec důrazně vysvětleno,...
  • Číslo zboží: 6003244
3 500,-

Rozměry
70x60,5 cm, s rámem: 77x67 cm
Jan Funer
Olej na plátně
9 bran. Jan Funer se narodil 30. července 1970 v Plzni a je český malíř a grafik. Maluje od dětství. Ve školách kantory zapisován do krajských a státních soutěží, kde obsazuje vždy místa mezi prvním až třetím. Ze škol posílán na umělecké školy, ale vždy mu je nakonec důrazně vysvětleno, aby se o zápis nepokoušel pro známé před listopadové důvody. Nakonec se stává písmomalířem. Ale louho tak nepracuje, protože doba počítačů toto řemeslo ukončila. Kolem roku 1995 je naveden k plzeňskému malíři Miroslavu Zikmundovi, pro podobnost námětů z magie, mythologie, esoteriky apod. Miroslav Zikmund mu doporučuje oficiálně vystavovat. Takříkajíc vážnější Funerova tvorba se dá datovat na přelom let 1993-1994. Oficiálně pak vystavuje od roku 1996. Od roku 1996 má za sebou 78 samostatných výstav a přidružených akcí. Je zván na besedy a s Martinem Křížem z Klatov je nakonec i pořádá. Zúčastnil se asi zhruba pěti akcí s více autory a jednu společnou i pořádal. Vystavuje po celé České republice i v zahraničí, kde se nacházejí i jeho díla. Převážně se věnuje olejomalbě a kresbám tužkou i s kombinovanou technikou. Ostatní techniky jsou spíše ojedinělé. Po dnešní dny má od roku 1996 na kontě na 1500 olejomaleb, kresby a jiné techniky. Uhel, pastel, perokresba, anilín, tempera, linoryt a kombinované techniky jdou dnes do desetitisíců. Fotografie nevystavuje, ale malou měrou je užil do svých katalogů. V letech 1998-2001 se objevuje v různých porotách, samozřejmě většinou výtvarného zaměření. Nejzvláštnější byla patrně účast v porotě královny krásy v Černém divadle v Praze v roce 1998. V letech 2003-2004 vede výtvarný kroužek pro děti. Je ilustrátor knih od roku 2006. Začíná s ilustrováním knih u největšího nakladatelství v Plzni. Od tohoto roku též spolupracoval se Západočeským institutem pro ochranu a dokumentaci památek v Plzni. Tvoří ilustrace z archeologických nálezů jako učební pomůcku do vědeckých publikací. Další práce, které se různě objevují např. CD obaly pro hudební skupiny byli zásadně nekomerčního rázu, pouze jako přátelská výpomoc. Dopustil se i občasných kuriozit jako např. grafické návrhy výročních mincí aj. Od roku 1986 se objevoval na chalupě v podhradí hradu Švihov, kde častěji vystavuje nakonec i bydlí až do roku 2002, kdy při povodních o dům přišel a přitom i o velkou část obrazů, která v tu dobu se v domě nacházela. Dnes žije se ženou na Jižním Plzeňsku, kde v současné době již netvoří neboť v důsledku banální, lékařsky nešetrné léčby těžšího nachlazení v roce 2013 byl oslepen po užívání antibiotik, jak je později konstatováno lékaři, neboť jiný zjevný důvod neexistuje. V roce 2014 přes 3 měsíce pracuje už jako poloslepý, dělník pekařsko-cukrářské výroby a jako samostatná obsluha pecí. I zde stačí dělat grafické návrhy obalů i doma pak ještě sem tam nějakou kresbu. Ovšem náročnou prací se stává problematickou léčba. Pak ztrácí možnost dopravy a tak i práci. Zrak se více zhoršuje takže už není schopen detailní práce ani s jedním okem. Píše se rok 2015 a Jan Funer podstupuje sérii operací a dlouhodobou léčbu zraku. Rok 2016 přináší zlepšení, léčba byla úspěšná natolik, že omezení kapacity zraku je zanedbatelné, neznatelné a lékařsky je zcela bez omezení. Začíná znovu tvořit.